Od lutego 2010 roku, planujemy cykl warsztatów, których tematem będzie "Fotografia Ślubna", zapraszamy wszystkich tych którzy chcą w przyszłości pracować jako fotograf ślubny i także tych którzy chcą podszlifować swoje umiejętności w wykonywanym zawodzie.
Warsztaty będą obejmować reportaż ślubny, zdjęcia studyjne i plenerowe.
INFORMACJA pod numerem telefonu lub 605 048 530, również na stronie internetowej www.foto.tarnow.pl . Zapraszamy.
Osoby, które maja nawet niewielkie pojęcie jak powinno wyglądać dobre zdjęcie, bardzo łatwo, po obejrzeniu kilku zdjęć danego fotografa mogą stwierdzić czy maja do czynienia z fotografem doświadczonym, nazwijmy go zawodowcem, czy też amatorem szukającym szybkiego zarobku.
Oczywiście należy zaznaczy, że bardzo często amatorzy robią świetne zdjęcia, w tym przypadku słowa amator używam do określenia fotografa wykonującego słabe zdjęcia.
(z góry przepraszam wszystkich prawdziwych amatorów fotografii).
Jak rozpoznać po zdjęciach dobrego fotografa?
Podczas oglądania zdjęć zwróćmy uwagę na to:
- czy fotograf zna przynajmniej podstawy kompozycji ( myÅ›lÄ™ tutaj o tzw. mocnych punktach obrazu, kierunkach na zdjÄ™ciu, perspektywie) CzÄ™sto spotykane błędy: osoba na zdjÄ™ciu patrzy na zewnÄ…trz kadru, linia horyzontu „odcina” fotografowanych osobom gÅ‚owy, lub przebiega na wysokoÅ›ci oczu, Nie proporcjonalnie niczym nieuzasadnione duże puste przestrzenie w kadrze np.: pusta Å›ciana lub niebo, osoby ustawione sÄ… centralnie i patrzÄ… prosto w obiektyw (chyba, ze to zamierzony efekt)
- czy fotograf „myÅ›li” podczas fotografowania. ( zobaczmy czy Pani MÅ‚odej nie wyrasta z gÅ‚owy np. sÅ‚up telegraficzny albo drzewo, czy na zdjÄ™ciach jest drugi i trzeci plan, to jest dobry test. JeÅ›li na zdjÄ™ciach mamy drugi plan, który uzupeÅ‚nia scenÄ™ z pierwszego planu, jest ona prawidÅ‚owo naÅ›wietlona i skomponowana, to znaczy, ze gość ma pojÄ™cie o fotografii, że myÅ›li i wie co chce sfotografować. Podstawowym błędem osób poczÄ…tkujÄ…cych jest skupianie siÄ™ na głównym motywie, w tym przypadku na parze MÅ‚odej i ignorowanie tego, co siÄ™ dzieje za nimi.
- czy zdjęcia są wykonywane spontanicznie, czy tylko ustawiane, czy fotograf ma inwencje i pomysły na ciekawe kadry
- czy nie boi się trudnych motywów (prawidłowo naświetlone zdjęcie wykonane pod słońce da nam nie tylko pojęcie o jego warsztacie, ale również o sprzęcie, którym dysponuje. Słabe obiektywy i filtry powodują odblaski, zdjęcia tracą ostrość z powodu załamywanie się światła na konturach fotografowanego obiektu)
Niestety w tej dziedzinie fotografii jakość sprzÄ™tu, a przede wszystkim obiektywów jest dosyć istotna. Zależy nam na Å‚adnych zdjÄ™ciach, czÄ™sto musimy je wykonywać w trudnych warunkach, pod ostre Å›wiatÅ‚o, w ciemnych koÅ›cioÅ‚ach – nawet najlepszy fotograf sÅ‚abym sprzÄ™tem nie wykona zdjÄ™cia, które speÅ‚ni nasze oczekiwania.
- jak sobie radzi podczas fotografowania w pomieszczeniach. JeÅ›li np. w koÅ›ciele oÅ›wietlona jest flashem Para MÅ‚oda, a za nimi jest czerÅ„, nie widać, co jest na drugim planie – podarujmy sobie współprace z takim fotografem. JeÅ›li za osobami, które stojÄ… przy Å›cianie, rysuje siÄ™ na Å›cianie ostry cieÅ„ tych osób to również nie wystawia mu dobrego Å›wiadectwa
- jak operuje głębia ostrości, np. na portretach, czy potrafi wygubić małą głębią ostrości drugi plan (ostra jest tylko fotografowana osoba, za nią ostrość się kończy)
Gdzie szukać fotografa?
NajwiÄ™kszy wybór fotografów mamy na licznych stronach internetowych, taka uwaga, kilka razy zauważyÅ‚em, że niektóre zdjÄ™cia prezentowane przez danego fotografa trochÄ™ odbiega jakoÅ›ciÄ… i stylem od pozostaÅ‚ych. To siÄ™ od razu rzuca w oczy. Później te zdjÄ™cia znalazÅ‚em w ofercie agencji stockowej… oczywiÅ›cie innego autora.
Na forach internetowych poświęconych fotografii i fotografom ślubnym można często znaleźć tematy dotyczące kradzieży zdjęć przez innych fotografów i przedstawiania ich jako własne
Ostrożnie podchodźmy również do dużej liczby bardzo pozytywnych, pochlebnych komentarzy na forach internetowych.
- z polecenia- to jest chyba bardzo dobry pomysł, ale należy pamiętać, że nam mogą podobać się zupełnie inne zdjęcia niż osobie polecającej.
- fotografa starajmy się zarezerwować na kilka miesięcy przed datą ślubu, ci najlepsi w branży mają często zarezerwowane terminy na ponad rok przed uroczystością.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
- zapytajmy fotografa czy ma zapasowy aparat, zawodowiec zawsze ma drugie body, sprzęt nawet ten najlepszy się czasami psuje, warto wiedzieć, że nasz fotograf ma tego świadomość
- plener – czy używa blendy rozÅ›wietlajÄ…cej, czy ma asystenta, czy poÅ›wiÄ™ci nam czas żeby pojechać w nieznane mu miejsce, żeby zapoznać siÄ™ z terenem
- o której godzinie zaproponuje zdjęcia w plenerze? Jeśli w lipcu o godz. 13, to współczuję
- czy podczas sesji w plenerze pomyśli o makijażu dla Pana Młodego?
-dowiedzmy się, czy będziemy mogli dysponować wykonanymi zdjęciami, czasami się zdarza, że fotograf chce pośredniczyć w wykonywaniu dodatkowych odbitek
Formalności i finanse
- warto spisać umowę z fotografem i wpłacić niewielką zaliczkę. Umowa chroni zarówno nas jak i fotografa, my mamy większą pewność, że fotograf o nas nie zapomni, a fotograf będzie spokojniej odmawiał innym klientom, wiedząc, że ma na ten dzień zagwarantowany zarobek.
- upewnijmy się również czy na pewno zdjęcia będzie wykonywała ta osoba, której fotografie oglądaliśmy, często agencje fotograficzne podzlecają wykonanie zdjęć.
- trudno podawać konkretne ceny, są one uzależnione od zlecenia, ilości odbitek, liczby albumów, czy fotoksiążek, można powiedzieć, że średnia cena za obsługę uroczystości ślubnej+ plener + wesele + album z ok. 100 zdjęć, + nagranie płyty DVD wynosi ok. 2 tys.
Jeżeli ktoś proponuje wam wykonanie tej usługi za 600 zł to chyba lepiej sobie darować. Są fotografowie, którzy wezmą za taką pracę ok. 6 tys, ale myślę, że to przesada. Chociaż ponoć są osoby, które tyle płacą.
Podczas sesji…
- sesje w plenerze wykonuje się najczęściej w innym dniu, są plusy i minusy takiej decyzji
- na plus można na pewno zaliczyć wiÄ™kszy spokój, możliwość wyboru daty, pogody, dowolnego miejsca, nawet bardzo odlegÅ‚ego. Nie musimy siÄ™ martwić o zniszczenie czy zabrudzenie strojów, o oczekujÄ…cych na nasz przyjazd goÅ›ci weselnych itd…
- minusem jest na pewno ponowna wizyta u kosmetyczki i fryzjera – to sÄ… dodatkowe koszty, chociaż z drugiej strony można wprowadzić pewne poprawki w makijażu, jeÅ›li nie byliÅ›my do koÅ„ca zadowoleni z makijażu w dniu Å›lubu oraz dÅ‚uższe oczekiwanie na koÅ„cowy efekt pracy naszego fotografa.
Mam nadzieję, ze te kilka rad pomoże Państwu w wyborze swojego idealnego fotografa.